• Öne Çıkanlar
  • Haberler
  • Fuar
12 Kasım 2023

El El Verdik Gürlek Vadisini Temizledik

Team Özgörkey gönüllüleri olarak çevremize göstermemiz gereken özenin farkındayız ve her fırsatta bunun için sorumluluk alıyoruz. 

Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakma amacıyla çevre bilinci oluşturmak ve bu farkındalığı sürdürülebilir kılmak için bir yandan doğa yürüyüşü yaparken bir yandan da çevre temizliği gerçekleştiriyoruz. Kaynaklar Gürlek Vadisine yaptığımız yürüyüşte çevreye gelişi güzel atılan çöpleri topladık, vadide piknik yapanlara ayrılırken çöplerini yanlarında götürmelerini hatırlattık. 

Güzel bir pazar sabahı hep birlikte çıktığımız yürüyüşte takım olarak hareket etmenin yanı sıra ortak bir amaç için el ele vermek gerçekten muhteşemdi. Gelecek etkinliklerimizde daha çok takım arkadaşımızın bize katılmasını bekliyor, yürüyüşümüze katılan Ahmet Parlak, Aysun Kürek, Bayram Tomruk, Burak Arzık, Çağrı Yumşak, Cansev Uzun, Demet Çağlar, Ferdi Kızık, Feyza Çalışkan, Habip Türker Şentürk, Hacı Ali Akgül, Murat Yücebaş, Nefise Kurt, Nurettin Genel, Özgü Genç, Selma Asabi, Yağmur Sena Akgül ve Yelda Zoral Yücebaş çok teşekkür ederiz.

Unutmayalım ki Dünya bizim yuvamız ve ona iyi bakmak her birimizin sorumluluğu. İnsanın doğaya verdiği tahribatı ve çevreye etkimizi azaltmak için hep birlikte hareket etmek zorundayız.

Sağlıklı bir yaşam ve çevre için sen de bize katıl.

 

24 Temmuz 2023

Depozito Yönetim Sistemi Belgemizi Aldık

Zorunlu Depozito Yönetim Sistemi uygulamasına göre tek kullanımlık içecek ambalajları üzerinde 'Depozito Yönetim Sistemi İşareti' (DYS logosu) zorunlu olacak. Yani, özel güvenlikli mürekkep ile basılmış DYS sembolünün yer aldığı etiketler içecekler üzerinde yer alacak. Bu etiket olmayan içecekler satılamayacak. DYS işaretini basmak yetkisi ise sadece gerekli koşulları sağlayan etiket/ambalaj üreticilerinde olacak. Etapak olarak tüm gereklilikleri yerine getirerek bu belgeyi almaya hak kazandık.

Ülkemizde yılda 32 milyon ton civarında katı atık oluşmakta olup bu atığın ağırlıkça yaklaşık %25’i geri dönüştürülebilir ambalaj atıklarından ibaret. Geri dönüştürülebilir ambalaj atıkları içerisinde ise ağırlık bazında %5-10’u tek kullanımlık içecek ambalaj atığı bulunduğu bilinmekle birlikte içecek ambalajları hacimsel anlamda toplam geri dönüştürülebilir atıkların %20-25 gibi önemli bir kısmını oluşturuyor.

Depozito Yönetim Sistemi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından belirlenen ve belirli bir depozito bedeli alınarak piyasaya sürülen ürünlerin tüketilmesi/kullanılması sonrasında iade alınması ve depozito bedelinin geri ödenmesine dayalı bir sistem.

Depozito Yönetim Sistemi, başarılı bir toplama sistemi oluşturmak ve toplama miktarlarını yükseltmek amacıyla bilhassa toplanmasında zorluk yaşanan ve atık durumuna geçtiğinde çevre ve insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olan malzemelerin toplanması için kullanılan etkin bir araç olacak.